صفحه اصلي > متن خبر 
اخبار > روز هفدهم رمضان 373 هجری سالروز تأسیس مسجد مقدس جمکران به فرمان حضرت بقیة‏الله، ارواحنافداه، مبارک باد


  چاپ        ارسال به دوست

روز هفدهم رمضان 373 هجری سالروز تأسیس مسجد مقدس جمکران به فرمان حضرت بقیة‏الله، ارواحنافداه، مبارک باد

اماکنی که به قدوم حضرت بقیة‏الله، ارواحنافداه، زینت‏یافته‏اند، مانند مسجدسهله، مسجد اعظم کوفه، سرداب مقدس، مسجد جمکران و غیر این‏ها از مواضعی که بعضی ازصلحا آن حضرت را در آن جاها دیده‏اند یا در روایات آمده است که آن جناب در آن جاتوقف دارد، مانند مسجد الحرام  مکیال المکارم، ج 2، ص 314.

مهم‏ترین پایگاه شیعیان شیفته و عاشقان دل سوخته‏ی حضرت بقیة‏الله، ارواحنافداه، مسجد مقدس جمکران، در شش کیلومتری شهر مذهبی قم است . مطابق آمار، همه ساله،بیش از دوازده میلیون عاشق دل باخته، از سرتاسر میهن اسلامی و جهان، در این پایگاه معنوی، گرد می‏آیند، نماز تحیت مسجد و نماز حضرت صاحب الزمان، عجل‏الله تعالی فرجه الشریف، را در این مکان مقدس به جای می‏آورند، با امام غایب از ابصار و حاضر درامصار و ناظر بر کردار، راز دل می‏گویند، استغاثه می‏کنند، ندای «یابن الحسن! » سرمی‏دهند، از مشکلات مادی و معنوی خود سخن می‏گویند، با دلی خون بار، از طولانی شدن دوران غیبت، شکوه‏ها می‏کنند.

مسجد مقدس جمکران، روز هفدهم رمضان 373 هجری به فرمان حضرت بقیة‏الله، ارواحنافداه، در کنار روستای جمکران تاسیس شد . تاریخچه ‏ی آن به دست ‏شیخ صدوق (متوفای 381 هجری) در کتاب« مونس الحزین» بیان گردیده

آن چه مسلم است، این است که این مسجد، بیش از یکهزار سال پیش به فرمان حضرت بقیةالله، ارواحنا فداه، در بیداری - نه در خواب - تاسیس گردید و در طول قرون و اعصار،پناهگاه شیعیان و پایگاه منتظران و تجلی‏گاه حضرت صاحب الزمان علیه السلام بوده است.


١١:١٩ - 1398/03/01    /    شماره : ١٩٥٢٣    /    تعداد نمایش : ٣٢٨قم بلوار غدیر، روبروی بوستان غدیر دانشگاه پیام نور مرکز قم، صندوق پستی: 1515-37195 دورنگار: 32142110
Copyright © 2009 Qom Payame Noor University. All rights reserved،
طراحی وب سایت شرکت فن آوری اطلاعات آریانیک داده