صفحه اصلي > متن خبر 
اخبار > ولادت با سعادت کریم اهل بیت ، امام حسن مجتبی علیه السلام بر عموم مسلمانان مبارک باد .


  چاپ        ارسال به دوست

ولادت با سعادت کریم اهل بیت ، امام حسن مجتبی علیه السلام بر عموم مسلمانان مبارک باد .

ولادت با سعادت کریم اهل بیت ، امام حسن مجتبی علیه السلام بر عموم مسلمانان مبارک باد .

تاریخ تولد امام حسن علیه السلام امام دوم شیعیان، در 15 ماه مبارک رمضان در سال سوم هجرت و در شهر مدینه است. برخى نیز تاریخ تولد امام حسن مجتبی (ع) را سال دوم هجرى دانسته ‏اند. ایشان اولین فرزند حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) میباشند. امام حسن مجتبی (ع) دومین امام شیعیان، چهارمین معصوم و در تاریخ اسلام پنجمین خلیفه اسلامی بودند.

.

در روایات دینی ما آمده است، امام حسن مجتبی علیه الاسلام شبیه ترین شخص به پیامبر اکرم بود و شباهت بسیاری به رسول خدا (ص) داشت. در همان روزهای آغازین تولد امام حسن (ع) بود که پیامبر خاتم (ص) با نظاره جمال و کمال او فرمود: «أشبهتَ خَلقی و خُلقی؛ تو از لحاظ آفرینش و خوی (صورت و سیرت) مانند من هستی.

القاب آن حضرت بدین شرح است: سبط، زکی، مجتبی، سید، زاهد، تقی، طیب، ولی

امام حسن مجتبی (ع) در سن 37سالگی بعد از پدر گرامیشان حضرت علی علیه السلام، در روز جمعه 21 رمضان سال چهل هجری به امامت رسیدند و مسلمانان با ایشان برای خلافت بیعت نمودند.

مدت امامت ایشان ده سال به طول انجامید و پس از آن تحت شرایط و عوامل خاص در سال 41 هجری قمری با معاویه صلح کرد و به مدینه مراجعت نمود و مدت ده سال در مدینه زندگی کرد، سرانجام با دسیسه و نیرنگ معاویه به دست همسرش (جعده دختر اشعث کندی) در تاریخ 28 صفر سال پنجاه هجری همزمان با سال روز رحلت پیامبر اسلام (ص) در سن چهل و هفت سالگی از طریق خوردن سم به شهادت رسیدند و در قبرستان بقیع در کنار قبر مادربزرگش فاطمه بنت اسد (ره) به خاک سپرده شد.


١١:٥٠ - 1398/02/29    /    شماره : ١٩٥٢١    /    تعداد نمایش : ٢٨٨قم بلوار غدیر، روبروی بوستان غدیر دانشگاه پیام نور مرکز قم، صندوق پستی: 1515-37195 دورنگار: 32142110
Copyright © 2009 Qom Payame Noor University. All rights reserved،
طراحی وب سایت شرکت فن آوری اطلاعات آریانیک داده